fbpx
09:00 - 18:00

Alarm Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Alarm sistemleri denildiğinde akla ilk olarak kamera sistemleri gelmektedir. Ancak alarm sistemleri güvenlik kameralarından çok daha fazlasıdır. Güvenlik kameraları, alarm sistem ekipmanları arasında yer alan temel unsurlardan yalnızca bir tanesidir. Güvenlik kameralarına ek olarak kilit sistemleri, kapı ve pencere sensörleri, hareket algılayıcılar gibi birçok bileşen alarm sistemlerinden kullanılmaktadır.

Günümüzde alarm sistemleri evlerden, çok katlı büyük binalara kadar birçok yerde yaygın bir şekilde tercih edilir. Bu sistemlerin önemli avantajlarından bir tanesi caydırıcılık sağlamasıdır. Alarm sistemlerinin yer aldığı binalarda hırsızlık gibi istenmeyen olaylar daha az meydana gelmektedir.

Alarm Sistemi Nedir?

Alarm sistemleri; kullanıcıların ve kurulum yapılacak alanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı fonksiyonlara sahip güvenlik ekipmanlarının yer aldığı, kapsayıcı ve ileri teknoloji barındıran güvenlik sistemleri olarak tanımlanabilir. Bu sistemler 7 gün 24 saat çalışarak ev ya iş yerinin güvenliğini sağlar.

Güvenlik sistemleri kurulduğu alanda meydana gelen izinsiz girişleri anında sorumlulara bildirerek oluşabilecek maddi ve manevi hasarın minimum seviyede tutulmasına yardımcı olur. Bu sistemler sayesinde istenmeyen olaylara da erken müdahalede bulunma imkânı ortaya çıkar. Bu sistemlerin tek amacı hırsızlara karşı güvenlik sağlamak değildir. Yangın ya da su basması gibi ev ve iş yerlerine çok yüksek maddi hasarlar verebilecek potansiyel kazaların yaşanması durumunda da erken uyarı sağlar.

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri hizmet ettikleri amaca yönelik bir gelişme olduğunda önce sorumluları sonrasında ise alarm izleme merkezine uyarı gönderir. Hırsızlara karşı kullanılan iş yeri güvenliği sistemleri olası bir hırsızlık durumunda devreye girmektedir. Su basmasına ya da yangına yönelik sistemler ise su veya yangın dedektörlerini harekete geçirebilecek durumlar meydana geldiğinde acil uyarı verir.

Evlerde kullanılan panik butonu ya da acil sağlık alarmları da benzer görevlere sahiptir. Özellikle evde yalnız kalan yaşlıların yaşadığı kazalar sonucunda gerekli yardımı alabilmesi için acil sağlık alarmları son derece önemlidir. Bu sistem kişinin yakınlarına uyarı vererek yaşanan durumdan haberdar olunmasının ve ilgili birimlere hızlı bir şekilde haber verilmesinin önünü açar.

Alarm Sisteminin Önemi Nedir?

Ev ya da iş yeri alarm sistemleri istenmeyen bir durum meydana geldiğinde sorumlu kişilere erken uyarı vererek yaşanabilecek olan maddi ve manevi kayıpların minimum seviyede kalmasını sağlar. Hırsızlara yönelik kullanılan alarm sistemlerinin bir diğer önemi de caydırıcılık sunmasıdır. Alarm sistem güvenliği için kullanılan hareket sensörleri ya da güvenlik kameraları hırsızlar için caydırıcılık özelliği taşır. Bu sayede istenmeyen bir durum daha meydana gelmeden engellenmiş olur.

Alarm Sistem Ekipmanları Nelerdir?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çok fazla çeşitte alarm sistem ekipmanı bulunmaktadır. Alarm sistemlerinde en çok kullanılan ekipmanlar yangın, su baskını ve gaz kaçağı dedektörleri, güvenlik kameraları, hareket algılayıcılar, panik butonlarıdır. Alarm sistemleri planlaması sırasında kurulum yapılacak mekânın genişliği, mekândaki güvenlik riskleri ve beklentiler değerlendirilerek bu ekipmanların bazılarının ya da tamamının birlikte çalışması sağlanabilir.

Alarm Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Alarm sistemleri faydaları çeşitlilik gösterir. Bu sistemlerin birincil faydası yaşanabilecek can ve mal kaybını minimumda tutmaktır.  Alarm sistemleri istenmeyen bir durumun meydana gelmesi durumunda sorumlulara hemen uyarı vererek erken müdahale şansını sağlar. Bu sayede kişiler meydana gelen durum büyüyerek daha fazla zarara yol açmadan müdahale imkânı yakalar. Kısacası görünmez kazalardan hırsızlık vakalarına kadar büyük problemlere yol açabilecek birçok güvenlik tehlikesi alarm sistemleri ile önlenebilmekte ya da mümkün olan en az hasarla atlatılabilmektedir.

Kamera Bayisi Alarm Sistemi

Kamera Bayisi iş yeri ve ev alarm sistemleri güvenlik risklerine karşı proaktif ve engelleyici ilkeler doğrultusunda dizayn edilmiştir. Görünmez kazalardan doğabilecek zararları minimum hasarla atlatmayı, daha güvende hissetmeyi ve yüksek caydırıcı etki elde etmeyi isterseniz yüksek teknoloji barındıran SECOM alarm sistemleri hakkında detaylı bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.