fbpx
09:00 - 18:00

Panik Butonu Nedir ve Ne İşe Yarar?

  • 17/08/2023
  • Genel
  • 55 Views

Ev ya da iş yeri güvenliği denildiğinde genellikle ilk olarak evde ya da iş yerinde kimse yokken dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı alınan güvenlik önlemleri gelmektedir. Gizli kameralar, hareket sensörleri, alarm sirenleri ya da kapı ve pencere sensörleri mekânları dışarıdan gelecek tehditlere karşı güvenceye alan öncül unsurlardır. Dışarıdan gelecek tehditlere karşı alınan tedbirler, kapsamlı bir güvenlik sağlamak için her zaman yeterli olmayabilir; bazı güvenlik tehditleri evlerin ya da iş yerlerinin içerisinde de meydana gelebilir. Bu gerçek panik butonu kullanımını önemli bir hale getirir.  Evde yalnızken meydana gelebilecek sağlık probleminden otel gibi kalabalık bir yerde doğan güvenlik ihtiyacına kadar birçok yerde panik butonu kullanılabilmektedir.

Panik Butonu Nedir?

Ev ya da iş yeri panik butonu bina içerisinde bulunan kişilerin güvenliğinin maksimize edilebilmesini, karşılaşılan tehditlere hızla müdahale gerçekleştirilebilmesini sağlayan güvenlik sistemleridir. Acil panik butonu olarak da adlandırılırlar.

Bireyler iç mekânlardayken birçok farklı güvenlik tehdidiyle karşılaşabilirler. Sağlık sorunları yaşayabilirler, mekân içerisine zorla girmeye çalışma gibi bir durumla karşılaşabilirler ya da bir anda güvenliği tehdit eden bir olay içerisinde kalabilirler. Ev tipi panik butonu bu gibi acil durumlarda kullanılır, güvenlik sistemiyle entegre şekilde çalışarak basıldığı anda Alarm İzleme Merkezi çalışanlarına sinyal ulaştırılmasını sağlar.

Panik Butonu Nasıl Çalışır?

Panik butonu kullanımı temelinde oldukça basittir. Panik butonu bir yere sabitlenebildiği gibi uzaktan bir düğme ile de tetiklenebilmektedir. Tek seferde aktif olan, aktifleştirmek için birkaç defa basılması gereken, avuç içerisinde sıkılarak aktif hale getirilen gibi çeşitli çalışma mekanizmalarına sahip panik butonu türleri bulunmaktadır. Panik butonu türlerinin aktifleştirilme şeklinden bağımsız olarak tüm butonlar yanlışlıkla aktif edilemeyecek şekilde tasarlanmaktadır. Günümüzde en sık tercih edilen panik butonu tek bir basmayla aktif hale gelen butonlardır. Sabit panik butonu kablolu bir şekilde sisteme bağlıdır ve oldukça güvenilirdir ancak bazı durumlarda erişilmesi zor olabilir. Taşınabilir butonlar ise kablosuzdur ve erişim kolaydır. Garaj kapısının uzaktan kumandasına benzer bir şekilde kablosuz panik butonları da kısa dalga radyo frekanslarını kullanmaktadır.

Panik Butonu Ne İşe Yarar?

Tehlike ve tehdit durumlarında panik butonu yardım çağırma için kullanılır. Ev tipi panik butonu özellikle acil tıbbi ardım ihtiyacı oluştuğunda hayati öneme sahip olmaktadır. Panik butonu aktif edildiğinde acil durum ilk olarak Alarm İzleme Merkezi iletilir. Alarm İzleme Merkezi ise kolluk kuvvetlerine acil durumu ileterek erken müdahale imkânı sağlamaktadır. Panik butonu temelinde acil durum anlarında yardım almak için kullanılır. Bu acil durumlara hırsızlık, gasp, yangın gibi tehdit unsurlarının yanı sıra düşme ya da ciddi yaralanmalar gibi bazı sağlık problemleri de dahildir. Özellikle evde tek başına yaşayan ya da gün içerisinde evde yalnız kalan yaşlı bireylerin bulunması durumunda panik butonu hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Panik Butonu Nerelerde Kullanılır?

Ev ve iş yeri panik butonu kullanım alanı oldukça geniştir. Evlerde ve iş yerlerinde istenmeyen bir güvenlik zaafiyeti meydana geldiğinde, can ve mal kaybı yaşanması riskini minimuma indirmektedir. Mağazalar, marketler, AVM’ler gibi özellikle kalabalığın ve insan trafiğinin fazla olduğu yerlerde panik butonunun güvenlik sistemlerine entegre edilmesi önerilir.