fbpx
09:00 - 18:00

Çağrı Merkezi Çözümleri

Müşterilerinize verdiğiniz doğru ve kaliteli hizmet, sizi rakiplerinizden ayıran temel unsurdur.
Müşteriler ve firma arasındaki köprüyü oluşturan çağrı merkezlerini sorunsuzca ve düşük maliyetle modernize etmenin yollarını arayan organizasyonların bazı değişimleri göz önünde bulundurması gerekir:

Sanallaştırılmış Müşteri Hizmetleri

İletişim merkezinizde çeşitli müşteri etkileşimleri yelpazesini verimli kullanabilen, uygun eğitime sahip yeterli sayıda çalışan bulundurmak gün geçtikçe daha zor hale gelmiştir. Ancak şimdi her bir müşterinin en uygun temsilciye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sizin gibi birçok şirket, en önemli varlıkları olan çalışanlarından en yüksek verimi almak için İletişim merkezlerini sanallaştırmaktadır. Tüm müşteri etkileşimlerini bölümleriniz, ekipleriniz ve konumlarınız arasında yönlendiren güçlü ve sanallaştırılmış bir müşteri hizmetleri ortamı ortaya çıkarmak çok kolaydır.

IP Tabanlı Alt Yapı

Her şeyden önce donanım tabanlı, işletim maliyeti yüksek ve uygulaması zor Santral sistemlerinin geleceği belirsizdir. Teknolojinin gerisinde kalan PBX altyapısı, ACD’nin işlevselliğini kısıtlamakta ve sınırlı genişletilebilirlik özellikleri sunmaktadır. PBX’lerin birlikte çalışabilirlik ve yükseltilebilirlik alanlarındaki eksiklikleri kuruluşları daha esnek ve dinamik çözümler aramaya yöneltmiştir. SIP özellikli ACD değişiminin sunduğu güç ve esneklik sayesinde, organizasyonlar hızlı mimari ve yönetim modellerini işletmelerine uyarlama özgürlüğüne kavuşur ve yeni uygulama ve hizmetleri hayata geçirebilir. IP yazılım anahtarları, yazılım uygulama katmanı olarak ACD ve SIP uygulaması bu evrimin tetikleyici bileşenleridir.