fbpx
09:00 - 18:00

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri bulunacakları yerin ihtiyaç ve beklentilerine göre çeşitli şekillerde tasarlanmaktadır. “Parmak izi ve Yüz Tanıma Sistemleri”, “Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemleri” ve “Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri” temel Geçiş Kontrol Sistemlerini oluşturmaktadır. Her birinin farklı göreve ve amaca hizmet ediyor olması da tüm bu sistemleri hayatımızda bir “gereklilik” haline getiriyor.

Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemleri

Güvenliğin en üst düzeyde sağlanmasını sağlayan bu sistemler yetkisiz girişlerin önüne geçmek için birebirdir. Kişilere ait parmak ya da yüz taramalarını hafızasında bulunduran sistem geçiş sırasındaki kimlikle bu kaydı eşleştirir ve uygunluğa göre geçişe izin verir

Kartlı Geçiş Ve Turnike Sistemleri

Hepimizin gün içinde mutlaka muhatap olduğu bu sistemler; ev, AVM, iş yeri, plaza girişlerinden otobüs, metro gibi ulaşım araçlarına kadar geniş alanlarda kullanılmaktadır. Evden çıkıp işinize gidene kadar ulaşım kartlarınız, geçişlerdeki turnikeler, asansörler ve iş yerine girişler gibi birçok noktada Kartlı Geçiş ve Turnike Sistemlerini kullanmaktayız. Bu sistemler hem yetkili giriş ve geçiş güvenliğini sağlamakta hem de geçişlerdeki adet ve yoğunluk ölçerek önemli istatistikler sunmaktadır.

Ortamda bulunan bir kart okuyucuya bağlı olan turnikeler, ortamın ihtiyacına göre farklılaşabilir.  Genel olarak 3 farklı turnike yapısı vardır.

  • Tripod Turnikeler: Hepimizin turnike dendiği zaman aklına gelen ve en yalın şekilde tasarlanan Tripod Turnikeler caydırıcı bir izlenim bırakırken, genellikle tesis içi alanlarda tercih edilmektedir.
  • Hız Turnikeler: Döner veya geri çekilebilir camların yer aldığı bu turnikeler “sıfır temas olması” nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen sistemlerdendir. Çok daha şık ve yenilikçi olan bu ürünler tesis içlerinde ve mekân girişlerinde tercih edilirler.
  • Tam Boy Turnikeler: Yüksek güvenlik sağlayan bu ürünler oldukça sağlam turnikelerdir. Genellikle giriş lobilerinde veya stadyumlar gibi mekânların girişlerinde bulunur.

Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri

Oldukça yaygın kullanımı olan bu sistemler neredeyse bütün büyük ve kalabalık yapıların girişlerinde bulunur. Güvenlik ve kontrol için hızlı ve etkili çözüm sunan Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri güvenlik dışında sayım ve istatistik gibi veriler için de katkı sağlayabilir.

Geçiş Kontrol Sistemlerinin Faydaları

  • Hızlı geçiş ve erişim
  • Kolay ve hızlı şekilde yetki kontrolü oluşturma,
  • Kolay ve hızlı yetki genişletme ya da kısıtlama
  • Personel takibi ve kontrolü
  • Mobil cihazlarla entegre edilebilir olması.
  • Özellikle Covid-19 nedeniyle son dönemlerde erkesin büyük özen gösterdiği sağlık ve korunma ihtiyaçlarına da özel çözümler sunuyor olması Geçiş Kontrol Sistemleri’nin önemini bir kat daha artırmaktadır.