fbpx
09:00 - 18:00

Turnike Sistemleri Nedir?

Turnike sistemleri, belirli bir alan ve ortam özelinde yapılan giriş-çıkış faaliyetlerini kontrol altına almak, asli görevi görsel caydırıcılık ve kontrol algısı yaratmak olan ve yapı güvenlik otomasyonlarında önemli bir tamamlayıcı ürün görevi gören elektromekanik makinelerdir.

Günümüz dünyasında güvenlik çözümleri bir lüks olmaktan çıkıp, hayatın her alanında gerekli ve elzem bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dolayısıyla bu durum özellikle son 20 yıldır, elektronik güvenlik çözümlerine olan talebi arttırmıştır. Turnikeler, elektronik güvenlik çözümlerinin bir parçası olup bu ekosistem içerisinde tamamlayıcı ürün olarak yer almıştır. Her türlü bina otomasyon ve yapı güvenlik sistemiyle entegre çalışabilen turnikeler, bu zincirin en kritik noktalarından birinde görev almaktadır.

Turnikeler, asli görevleri itibariyle caydırıcılık niteliği taşısalar da kullanıldıkları yerleri göz önüne aldığımızda estetik ve güzel görüntü sergilemeleri de olmazsa olmaz bir özelliktir. Bugün birçok binada şık ve inovatif lobi tasarımları ön plana çıkmakta, turnikeler aynı zamanda bu mimari estetiğin de bir parçası olmaktadır.

Turnikeler, artık her insan için evine ya da işyerine girerken, toplu taşımayı kullanırken, haftasonları sosyal etkinlik için gidilen bir konser alanı girişinde ya da taraftarı olduğu takımı izlemek için gittiği stadyumun girişinde karşılaştığı bir unsur haline geldi. Kullanım alanlarına göre farklı tasarım ve fonksiyon özellikleri taşıyan turnikeleri, 4 ana ürün başlığı altında tanımlayabiliriz. Herkesin turnike denince ilk aklına gelen ve genellikle metro ve raylı sistem hatlarında gördüğümüz 3 kollu Tripod Turnikeler bunlarda ilkidir. Yine bu ürünlerle birlikte kulllanılan ve genellikle sonlandırıcı görevi gören, engelli geçişine uygun şekilde tasarlanmış motorlu ve kanatlı yapıya sahip Engelli/VIP Geçiş turnikeleri de diğer ürün grubudur.

Tripod ve Engelli Geçiş Turnikeleri, turnikenin imalat geçmişinde en eski tarihçeye sahip ve toplum hafızasında yer edinmiş başlıca iki ürün grubudur. Bu iki ürün grubuna ilaveten, daha yüksek güvenlik teşkil eden alanlarda kullanılan, fiziki olarak daha caydırıcı özelliklere sahip ve dayanıklılık oranı daha yüksek ürün grubu ise Tam Boy Turnikelerdir. Bugün birçok Askeri Tesis, Cezaevleri ve Stadyumlar gibi yüksek güvenliğe ihtiyaç duyulan alanda tam boy turnikeleri görebilirsiniz. 4. ve son ürün grubumuz da son dönemlerin en hızlı yükselen trendi, daha önce sadece plaza ve residence gibi yapılarda gördüğümüz ancak son dönemlerde toplu ulaşım hatları dahil birçok alanda tercih edilen ve yavaş yavaş tripod turnikelerin yerini almaya başlayan Hızlı Geçiş Turnikeleri grubudur. Bu ürün grubu hem daha hızlı işlem ve geçiş imkanı yaratmakta hem de daha estetik bir görüntü sergilemesi sebebiyle son dönemlerde en fazla tercih edilen ürün grubu haline gelmiştir. Özellikle Plazalar, Genel Müdürlük Binaları, İş Merkezleri ve benzer prestijli binalarda çokça tercih edilmekte olup, son zamanlarda stadyum protokol-loca girişleri ve hatta metro ve raylı sistem hatlarında da kullanımı yaygın hale gelmiştir.

Bina Otomasyonları ve elektronik güvenlik sistemlerinin önemli bir tamamlayıcı ürünü olan turnikelerin ilerleyen dönemde daha da yaygınlaşacağını ve hayatımızı kolaylaştıracak çözümleri sunacağını ifade edebiliriz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service
Choose Image