fbpx
09:00 - 18:00

Yalnız Yaşayanlar İçin Güvenlik Önlemleri

Son yıllarda ülkemizde yalnız yaşayan kişi sayısı geçmiş yıllara göre giderek artmaktadır. Tek başına yaşamanın bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Özellikle tek başına yaşamanın ev güvenliği açısından zayıflatıcı bir etki yarattığı bilinmektedir. Evde olunmadığı zamanlarda da evde yalnızken de hissedilen güvensizlik yaşam kalitesi üzerinde de olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Nitekim bu tamamen asılsız bir his veya etki değildir.

Tek başınalığın getirdiği güvenlik zafiyeti hırsızların daha cesaretli davranmasına neden olabilir. Ev güvenliği tek başına hırsızlara karşı alınan önlemden de ibaret değildir. Yalnız yaşayan kişilerin düşme ya da yaralanma sonucunda tıbbi yardıma ulaşması da zor olmaktadır. Evde sağlık yardımı ya da acil tıbbi müdahale için yardım alacak kimsenin bulunmaması kişinin ihtiyaç duyduğu tıbbi desteğe erişmesini imkânsız hale getirebilir. Olası güvenlik risklerine karşı yalnız yaşayanlar için güvenlik önlemleri alınması tercihten ziyade gereklilik olarak düşünülmelidir.

Ev Alarm Sistemleri

Günümüzde gelişen teknoloji ile ev hırsız alarm sistemleri de oldukça etkili hale gelmiştir. Ev güvenlik sistemleri; güvenlik kameraları, hareket algılayıcılar veya kapı ve pencere sensörleri gibi çok farklı bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler ev güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanmasının önünü açar. Ev alarm güvenlik sistemleri ile yalnız yaşayanlar için hırsızlık gibi güvenlik tehditlerinin riski azaltılabilir. İstenmeyen bir durum yaşanması halinde ise kolluk kuvvetleri durumdan anında bilgilendirilebilir.

Ev Acil Sağlık Alarmı

Evde düşme, yaralanma ya da yanık gibi birçok görünmez kaza meydana gelebilir. Kalabalık bir evde meydana gelen kaza sonucunda kazazede kişinin ilk yardım alması ya da ihtiyaç dahiline profesyonel tıbbi yardıma ulaşması daha olasıdır. Evde yaşayan diğer kişiler ciddi kazalarda acil yardım hattını arayarak sağlık profesyonellerinden yardım alabilir. Ancak bu durum yalnız yaşayanlar için geçerli değildir.

Günümüzde ev acil sağlık alarmı sistemleri ile tıbbi destek gereksinimi duyulması halinde ilgili birimlere hızlı bir şekilde haber iletilebilmektedir. Ev acil sağlık alarmı sistemleri yalnız yaşayan üniversite öğrencilerinden, kronik hastalığı bulunan yaşlılara kadar birçok kişi için hayati önem taşır.

Doğru Işıklandırma Sistemi

Ev güvenliğinde önemli noktalardan birisi de doğru ışıklandırma sisteminin oluşturulmasıdır.  Işıklandırma hırsızlar için caydırıcı etmenlerden bir tanesidir. Özellikle giriş katında ya da bahçe katında yalnız yaşayan kişiler için aydınlatmanın doğru dizayn edilmesi güvenliği artırıcı bir unsur haline gelebilir. Günümüzde belirli bir saatte otomatik olarak yanan akıllı LED ampuller ışıklandırma sistemleri için ideal çözümlerden birisidir. İnternete bağlı akıllı ampuller ve prizler sayesinde evde olunmasa da istendiği anda evdeki ışıkları kontrol etmek mümkündür.

Pencere ve Kapıları Güçlendirin

Pencere ve kapılar bir evin güvenlik zafiyetini oluşturan önemli etmenlerdir. Bu nedenle pencere ve kapıların dayanıklı olması gerekmektedir. Farklı kilit yöntemlerine sahip kapı ve pencerelerin kullanılması zafiyetin bir noktaya kadar ortadan kalkmasını sağlar. Bununla birlikte ev alarm sistemlerinde yer alan kapı ve pencere sensörleri de son derece etkili çözümlerdir. Sensörlerin yer aldığı kapı ya da pencerenin açılması durumunda alarm sistemi devreye girer ve hem evde yaşayan kişiye hem de alarm izleme merkezine uyarı gönderir.

Kamera Bayisi Evde Yokken Evini Düşünmeye Gerek Yok

Yalnız yaşayan kişiler için evde olmamak temelinde bir problemdir. Gün içerisinde evin boş olması yalnız yaşayan kişilerde tedirginliğe yol açabilir. Benzer bir tedirginlik evde yalnızken de hissedilir. Özellikle her geçen yıl hırsızlık vakalarının yükselmesi endişeleri artırmaktadır. Yalnız yaşayanlar için ev güvenliğinin önemi bir kat daha fazladır ve bu güvenliği sağlamak daha zordur. Ancak Kamera Bayisi gelişmiş ev güvenliği sistemleri sayesinde evinizin ve eşyalarınızın güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede gündüz iş yerinde ya da akşam arkadaşlarınızla dışardayken evinizle ilgili endişelerinizi azaltabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service
Choose Image